Tradice naší bonsajové zahrady v Rožnově pod Radhoštěm se datuje až k počátkům 80. let, kdy Josef Sirotný objevil kouzlo malých stromů v miskách a v následujících letech se jim věnoval jako koníčku. Některé z prvních bonsají na naší zahradě, které pocházejí z úplných začátků, jsou pěstovány v misce tedy již 40 a více let!

V roce 2001 se syn Lukáš Sirotný, od mala vyrůstající obklopen bonsajovou sbírkou, rovněž zapálil do tohoto východního umění, v důsledku čehož mohlo dojít k rozšíření sbírky, vyzvedávání větších a mohutnějších yamadori. Jednoduše řečeno znamenalo to celkové zintenzivnění a zkvalitnění bonsajových aktivit –  zahájení bonsajových cest po výstavách, sbírkách či později i na pozvání předvést své umění jako demonstrátor po Evropě či Americe.

Od roku 2010 se bonsajový tým rozšiřuje o Martina Drábka, svou činnost zahajuje e-shop s miskami, substráty, dráty atd., začíná se formovat koncept Bonsai Moravia. Ve stejném roce na českou bonsajovou scénu uvádíme substrát Terramol, alternativu k japonské Akadamě, a na jeho základě namíchané směsi, které si rok od roku získávají více příznivců.

V roce 2015 jsme se poprvé vydali do Japonska obdivovat a studovat japonské bonsaje i zahrady a od té doby importujeme niwaki – zahradní bonsaje i další doplňky v rámci naší zahradní tvorby pod značkou Zahrady Orientu (www.zahrady-orientu.cz). Stejně tak jsme rozšířili naše aktivity i do čajových vod a pod hlavičkou Chuť čaje (www.chutcaje.cz) pro naše zákazníky dovážíme čaje z rodinných plantáží z celého světa.

Velký přelom pro nás znamenal rok 2017, kdy jsme se definitivně rozhodli o umístění dlouho plánovaného bonsajového centra a zakoupili odpovídající pozemky. Naše nová bonsajová zahrada poblíž Rožnova pod Radhoštěm je na začátku roku 2023 již z velké části dokončena, dílna pro workshopy a semináře funguje, plánovaný převoz bonsají a plné přenesení bonsajových činností na novou adresu tedy dozajista proběhne v roce 2023.

V naší bonsajové sbírce i nabídce mají, trochu netradičně, převahu listnaté druhy, a to minimálně v poměru 2:1. Jsme zastánci proměnlivosti a pestrosti v bonsajovém umění, rádi tedy experimentujeme i s méně obvyklými druhy či styly bonsají (lesíky, skupinky, stromy na kameni atd.). Kromě klasického, japonského stylu bonsají máme velmi blízko i k naturalističtějšímu pojetí bonsají, pravidelně se účastníme uzavřených bonsajových setkání v Mnichově pod patronací Waltera Palla (walter-pall.de), předního světového propagátora naturalistického stylu bonsají.

Rádi se s Vámi potkáme na naší zahradě v rámci plánovaného workshopu či po předchozí individuální domluvě!

Odebírejte náš newsletter!

beDesign.cz

Přihlášení